Tüm Ağaç İşleme Makinecileri Derneği

Büyüme ve Refahın Tetikleyicisi Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) Bu Çağın Yeni Dönüşümsel Gücü Oldu

  60 küresel şirketi ve Avrupa genelinde 40 ulusal ticaret birliğini bünyesinde bulundurmanın yanı sıra, bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) ve elektronik sektörünü de içererek Avrupa dijital ekonomilerinin sesi konumunda olan DIGITALEUROPE, 2020 yılı için bir rapor yayınladı.

  Rapora başlarken Rönesans’ı ateşleyen 15. yüzyıl ‘Gutenberg dönemine; San ayi Devrimini tetikleyen 18. yüzyıl ‘buhar gücü dönemine’ ve bizim şu anki Sanayi Devrimimizin başlangıcına damgasını vuran 19. yüzyıl ‘elektrik gücü dönemine’ benzer bir zamanda yaşadığımız hatırlatılarak, dijital teknolojilerin dönüşümlere neden olan üretkenlik artışının, yeniliğin ve küresel ölçekte bilgi yayılımının yeni itici güçleri ve tetikleyicileri olduğuna vurgu yapılıyor.

  Üstelik bunun henüz bir başlangıç olduğuna işaret edilen raporda, dijital çağda güçlü dijital teknolojilerin gelişimi ve yaygınlaşmasının tüm dünyada ekonominin hızını artıracağı ve sosyal dönüşümü hızlandıracağı ifade edilmekte. Raporda “Dijital teknolojileri, bu yeni  çağın merkezi dönüşümsel gücü olarak benimseyenler gelişecek ve benimsemeyenler ise silinecektir” denmektedir.

  Raporda ayrıca dijital yetkinliklerin büyüme ve refah için gerekli olduğuna vurgu yapılarak, ülkelerin performanslarını iyileştirmeye ve hızlı büyüyen bu sektörlerde liderliği sağlamaya odaklanmaları gerektiğine vurgu yapılmakta ve geleceğin, yeni nesil ağlar ve mobil genişbant, yazılım ve geleceğin interneti başlıklarında yattığının altı çizilmekte  ve şu değerlendirmeler yapılmaktadır :

  Yeni Nesil Ağlar ve Mobil Genişbant 

  Mevcut Avrupa liderliğinin özenle beslenmesi ve özellikle Asya gibi düşük maliyetli yeni girişlerden kaynaklanan acımasız rekabet ile karşılaştığımızda kullanılması gereken bir alan olan Mobil Genişbant için engin bir küresel pazar önümüzdedir.

  Yazılım 

  Büyümeyi yaratmak, sosyal değişimi tetiklemek ve çevre zorlukları ile mücadele etmek için gereken yenilikçilik bilgi ve iletişim teknolojilerinde (ICT’de) yatmaktadır. ICT’nin kalbi de yazılımdır. Ama yazılım bir ürün olarak kullanılmaktan ve algılanmaktan bir servis olarak kullanılmaya ve algılanmaya geçtikçe büyük değişimler geçirmektedir. Bu paradigma kayması tüm mevcut pazar oyuncularını zorlar ve ülkelerin yazılım endüstrileri için çok büyük imkânlar sunar. 

  Geleceğin İnterneti 

  Birçok, hatta çoğu bu yazılım odaklı fırsatlar İnternet’in Dijital Çağın birincil iletişim altyapısı olarak sürekli gelişiminden kaynaklanmaktadır. Bu açıdan anahtar ‘Öğeler Genel Ağı’ ve ‘Hizmetler Genel Ağı’ olacaktır. ‘Geleceğin Öğeler ve Nesneler Genel Ağı’nın yarattığı sınırsız fırsatları kullanmak tüm bilgi tabanlı toplumlarda merkezi büyüme gücü olacaktır.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ